Prezraď tajomstvo a vyhraj príslušenstvo na Dianu F+

10

Ukážte nám svoje najlepšie fotky a napíšte ako vznikli. Zaujímajú nás vaše tipy ako urobiť čo najzvláštnejšie fotky.

Odložili sme pre vás príslušenstvo k Diane F+ a rozhodli sme sa urobiť súťaž. Chceme od vás, aby ste nám ukázali vaše vlastné zaujímavé fotky a zároveň nám napísali tip, ako vznikli. Chceli by sme vedieť, či ste použili nejakú špeciálnu techniku alebo netradičný proces a prezradili nám toto tajomstvo.

Pozrite si aj príklady dobrých tipstrov: Diana F+: Vždy fungujúce tipy a triky, Rozsekaj fotky so svojou Diana F+, Ako spraviť z Diany F+ 35mm foťák alebo DIY Splitzer. Samozrejme nemusia to bť žiadne prerábky foťákov a podobne. ’plne stačí ak opíšete, ako ste vytvorili svoj perfektný záber, na ktorý ste hrdí.

Postup je nasledovný: napíšte k článku komentu a v ňom vysvetlite ako vaša obľúbená fotka vznikla – nezabudnite ale prihodiť link na ňu, aby sme si ju mohli pozrieť. Nezabudnite do komentu pridať aj link na ňu, aby sme vedeli ktorá patrí komu.

Výhry:
*1. miesto: Diana+ 35 mm Back + Diana F+ Lens Adaptor Mount
*2. miesto: Blesk
*3. miesto Diana Camera Bag Green

Uzávierka súťaže: 31. august, 12:00
Výhry:

written by kuxo on 2012-08-17 in #competitions #competition #tip #diana #tipster #sutaz

10 Comments

 1. lucy-sivcakova
  lucy-sivcakova ·

  Nemôžem povedať, že je to môj najlepší výtvor, no za tip stojí.
  Fotky som vytvorila na staručkom Pentacone, ktorý mal menšie problémy s posúvaním filmu.
  Najskôr som si myslela, že je chybou fakt,že pri uzávierke sa zrkadlá zaklapnú tak rýchlo, že otrasú celým foťákom a tedap ri finálnom cvaknutí je fotografia rozmazaná. No keď som si všimla jednu cigaretu v ústach a jednu v ruke kamarátky, vedela som, koľká bije,

  Preto som tento experiment využila inak a miesto pohybujúceho sa objektu využila zátišia.
  Ide prakticky o dvojexpozíciu s tým rozdielom, že na fotke je stále jeden obraz,, len zmeníte svetelné podmienky. Na jednej fotke som mala dlhší mód uzávierky a použila som pohybujúce sa svetielko a na druhej som len zasvietila svetlo nad fľašou.
  A voilá, trošku dreamy efekt na svete :)

  Tu sú. Pri fľaši som zasvietila, pri vianočných koláčikoch pohybovala svetielkami
  www.lomography.fr/homes/lucy-sivcakova/photos/16813465

 2. korppi
  korppi ·

  Túto techniku som nevymyslel, ale myslím si, že to stojí za vyskúšanie a za tú srandu :)
  Takže je to jednoduché - stačí si nájsť nejaké tmavé miesto (logicky v noci asi najvhodnejšie) pre fotografiu. Fotené na "B", a myslím, že by stačila aj taká stredná clona (alebo aj vyššia), ďalej stačí osvecovať fotený objekt (snáď najlepšie osobu,alebo iný dynamický objekt) .To už je na každom z vás :) (princíp je teda zrejmý ,čiže je to niečo ako multiexpozícia, pričom počet expozícii=počtu "obleskov") Stačí pozrieť foto :)
  www.lomography.sk/homes/korppi/photos/16820928
  Dúfam,že ešte dodám lepšie ukážky:)

 3. korppi
  korppi ·

  Tak ešte jedna sranda.
  Zobral som obyčajný film, napustil som umývadlo (samozrejme potme) a "vyrolovaný" film som ponoril do umývadla. Potom som film poosvetloval svetlom (v mojom prípade to boli 3 fialové a 1 modrá LED dióda (samizdá, že hlavne tá modrá)) --- (myslím,že by to spravilo inší efekt keby sa použije svetlo inej farby :) . to už podľa možností a vlastného gusta :D)
  Takže film som rôzne poosvetloval. (použil som aj "guču" medeného drôtu, ktorý som položil navrch,ale to je skôr zbytočné - takže nič :))
  Následne som film vybral a utrel uterákom (aby bol suchý:D). A už len zmotať film naspäť a môžeme fotiť :)

  Poznámka: Film je potom kus dolepený. Ďalej sa mi stávalo (môžete vidieť v albume) , že sa film ťažko pretáčal a niekedy to koliesko vo foťáku vedelo preskočiť tie okienočká a fotky boli potom akoby "polozlúčené" :D Tak opatrne :)
  Vo fotolabe z toho ale nemusia byť 2x nadšený :) Tak potom použiť račej fakt čistú vodu :)

  www.lomography.sk/homes/korppi/albums/1881311-water-and-amp…
  alebo napríklad:
  www.lomography.sk/homes/korppi/albums/1881311-water-and-amp…
  alebo kuknúť album :)

 4. agnesroger
  agnesroger ·

  nič prevratné! keď som sa dostal k svojej zrkadlovke, bol v nej tajomne zabudnutý film. veľmi zabudnutý.
  www.lomography.sk/homes/agnesroger/photos/15525177

 5. katulka
  katulka ·

  Či je to moja najlepšia fotka, to povedať neviem, ale je to jedna z tých, kt. ma po vyvolaní prekvapili. Fotila som Dianou na červený film, na ceste na Slavín. Fotila som frajera z blízka a na ten istý záber i z väčšej diaľky. Bol to celkom temný deň, ale fotka vyšla ešte temnejšie. :) Keď sa človek zapozerá, vie tie dva zábery rozoznať, každopádne to vyzerá skôr ako obraz namaľovaný na tému cesta do pekla :D

  cloud.lomography.com/576/453/f4/d2fccfd967a4b9efb10dde56fe5…

 6. sakul_
  sakul_ ·

  Napadli mě tři spíše tipy než triky a ocení je spíš začátečník, než pokročilý experimentátor:
  1) Výhody splitzeru pro multi-expozici jsou k nekonečné. Funkce splitzeru se však dá snadno nahradit. Pamatuji si, že jsem kdysi viděl nějaký tipster, který popisuje návod, jak si vyrobit vlastní spltzer doma z papíru, který se dá následně libovolně přilepit k objektivu. Inu, dá se na to jít ještě jednodušeji - postačí vlastní prst. Následující fotografie vznikla tak, že jsem nejprve prstem zakryl horní polovinu objektivu, zmáčkl spoušť, poté fotoaparát otočil vzhůru nohama a tentokrát zakryl dolní polovinu objektivu. Easy as that! Doporučuji před zmáčknutím spouště si nanečisto zakrýt také polovinu hledáčku, aby se cca vychytala kompozice.
  www.lomography.sk/homes/sakul_/albums/1883365-tipster-soute…

 7. sakul_
  sakul_ ·

  2) Občas "chybné" nastavení udělá fotku hezčí. Následující snímek vznikl jednoduše tak, že jsem místo 'mráčků', nechal nastavený 'sluníčko'. Tohle nastavení získává na působivosti ve chvíli, kdy okolní prostředí je výrazné tmavší, než osvětlený objekt. V mém případě ono osvětlení poskytlo zapadající slunce, které kamarádce osvítilo tvář. Dále poznamenávám, že jsem užil klasického barevného filmu - nikoliv redscale nebo něco podobnýho - a použil jsem také splitzer. Nejprve jsem vyfotil levou půlku (kamarádku), poté jsem viděl pobíhat kolem psa, kterého jsem vyfotil na pravou půlku - ten pes byl ve stínu, ale byl bílý, proto i v poměrně tmavém prostředí foťák něco zachytil. Ve výsledku to chytilo takový snový nádech, jako kdyby tam prolétl kouř nebo třeba něčí duše, chcete-li poetickou interpretaci.

  www.lomography.sk/homes/sakul_/albums/1883365-tipster-soute…

 8. pam8
  pam8 ·

  takže prvé 2 moje fotky vznikli tak ,že som vlastne rada ,že sa aj dali vyvolať lebo sa mi akurát roztrhol film a rvala som ho von z foťáku :D to je celé ich kúzlo :) a posledná v lese vznikla pôsobením svetla pásikavá a ja som ju už len v photoshope pritmavila nech je aj niečo vidno :) nemám tu extra žiadne pokusy pretože moje fotky vždy nejak záhadne vyjdu inak farebné a tak :) samé o sebe ich mám rada
  cloud.lomography.com/576/382/87/f2dea4dbd81f1b324a472110a9c…
  cloud.lomography.com/576/382/b3/2f72f45c7f6e45ebc54bf0c318b…
  cloud.lomography.com/576/382/3e/0aea596d3ff66265335c46b9530…

 9. sakul_
  sakul_ ·

  3) V závěru už jen krátká připomínka. Nebojte se užívat pinhole v situacích, kdy nemáte po ruce pevný a stabilní bod. Pinhole vyžaduje daleko delší závěrku, než klasická fotografie s objektivem. To však neznamená, že musíte nutně s sebou tahat stativ nebo pokaždý pokládat foťáček na zem / na zeď / na poličku. Obě následující fotografie vznikli způsobem "držím v relativním klidu foťák, přitisknutý pevně na svých prsou a snažím se chvíli nehýbat a nejlépe také nedýchat". Zní to děsně, ale výsledky jsou skvělý. Celkově mi příde, že pinhole produkuje mnohem větší "dreamy effect", než klasické lomo. Následující dva snímky patří k mým nejoblíbenějším vůbec a je to právě z důvodu té maximální "snovosti".

  Fotka na stromě - www.lomography.sk/homes/sakul_/albums/1883365-tipster-soute…

  Fotka z Islandu - www.lomography.sk/homes/sakul_/albums/1883365-tipster-soute…

 10. lubca
  lubca ·

  moje zvlastne fotky sposobilo omylne otvorenie fotaku pri pretacani a nasledne osvetlenie filmu
  www.lomography.sk/homes/lubca/photos/16527957
  www.lomography.sk/homes/lubca/albums/1865622-pohoda-2012/ph…
  www.lomography.sk/homes/lubca/albums/1865622-pohoda-2012/ph…

More Interesting Articles