Funkcia Makro na Lomo Smena 8M

Chcel si niekedy vyfotiť predmet, ktorý je bližšie k objektívu ako 1 meter s tvojou Smena 8M? Alebo si chcel niekedy s fotoaparátom Smena 8M spraviť autoportrét? Myslím, že pre teba mám riešenie!

Toto bola vlastne nehoda. Potreboval som rozobrať objektív na Lomo Smena 8m is a classic mid-80s kvôli oprave a nevedel som, ako na to. Mal som týchto foťákov viac a pokúšal som sa postaviť jeden funkčný kus z troch. Je to veľmi jednoduché, budeš potrebovať len jednu vec, fixu.

Pomôcka, ktorú som pred tým nemal, poznač si na objektíve kedy je zaostrený na “Nekonečno” a “1M” s fixou, aby si si pamätal výrobne nastavenie ostrenia. Môžeš spraviť krátku čiaru, ako ja, alebo len bodku, alebo čokoľvek čo bude fungovať.

Takže som nastavil objektív na “zaostrené na nekonečno” a potom som pokračoval s otáčaním. Trochu viac tlaku a vo vnútri sa zlomil malý kolík (o ňom neskôr), potom som mohol odskrutkovať objektív úplne. Ak horná časť objektívu bola dole, zbadal som vo vnútri uvoľnený kolík. Ten slúžil na zabránenie pretáčania objektívu za značku 1 metra mark a nekonečna. Na fotke je diera v ktorej bol zasunutý kolík.

Na strane šošoviek bola zarážka, tú tam necháme.

Jednoducho vyber kolík z vnútra objektívu a naskrutkuj ho naspäť. Môže sa stať, že netrafíš presne závit a dostaneš tak inú vzdialenosť medzi šošovkami a uzávierkou (alebo filmom). Kvôli tomuto máš značky na objektíve spravené už skôr s fixou. Ak značky nesedia, odskrutkuj objektív, trochu ho pootoč a skúšaj znova až pokým nesedí.

čo mi toto umožnilo je, že môžem zaostrovať objektív aj na kratšiu vzdialenosť ako jeden meter! Naneštastie, netušíš ako veľmi treba objektív pootočiť na určitú vzdialenosť takže je to len o hádaní a tréningu. Tu je galéria mojich “zaostrených na kratšie ako jeden meter” lomografov. Niektoré sú zle zaostrené preto čo som spomínal vyššie (väčšinou za fotený objekt), ale stále sú zaostrené na kratšiu vzdialenosť ako jeden meter… ako napríklad autoportréty fotené z 60-tich centimetrov…

Malo by sa dat presne vypočítať vzdialenosť o koľko otočiť aby bolo ostré presne to čo chceme. Výrobca uvádza údaje potrebné na výpočet na šošovke. Asi som vtedy v škole chýbal takže ak viete ako na to prosím píšte do komentov.

Lomo Smena 8m je klasická ikona z polovice 80-tych rokov z továrne LOMO. Jej trojprvkový objektív zaručuje úchvatné farby a kontrast a jej manuálne nastavenie ti umožnuje mať plnú kontrolu nad svojimi zábermi. Zaobstaraj si tiež tento kúsok fotografickej histórie tu.

written by tomas-scigulinsky on 2012-04-27 in #gear #tipster #focusing #kratsia #up #distance #funkcia #uprava #camera-modification #function #8m #makro #zaostrovacia #select-what-this-tipster-is-about #lenght #lens #fotoaparatulomo #shorter #smena #screw #macro #ostrenie #camera #select-type-of-tipster #close #focus #short
translated by tomas-scigulinsky

More Interesting Articles