Rozsekaj fotky so svojou Diana F+

1

V tomto tipsteri ti ukážem ako dočasne upraviť svoju Diana F+ aby s nej liezli super rozsekané fotky. To sa stane tak že sa pomocou dvojitej expozície a masky spoja 2 fotky dokopy. Tak vznikne fotka pozostávajúca zo 4 vertikálnych stĺpčekov.

V prvom rade si treba vyrobiť masku ktorú umiestnime pred film. Ja som sa rozhodol na tento účel obetovať časť obálky časopisu VICE z dôvodu: hrúbka obálky je tak akurátna a časopis je zadarmiko (inak super časák). Aby som obálku nastrihal presne použil som adaptér čo som dostal k mojej Diane F+ ako šablónu.

na každej strane som nechal troška papiera navyše a zahol som ho aby tam maska lepšie držala. Znova som použil masku ako šablónu a orezávačom som prešiel po okrajoch aby sa “krídielka” lepšie ohli.

Keď máme masku pripravenú vyrežeme do nej stĺpčeky. Keďže je veľkosť obrazu 4×4 cm taksom vyrezal 2 4×1cm obdĺžniky.

Teraz môžeš pripevniť masku na adaptér a strčiť do foťáku. Papier by mal byť dosť tenký na to aby sa zmestil do otvoru medzi adaptérom a komorou filmu.

Potom ako zvyčajne založ film do foťáku a zavri ho. Potom toč pretáčacím koliečkom až kým neuvidíš číslo 1. Nafoť prvú fotku. Teraz máš nafotené na filme len 2 prúžky zo 4. Teraz pretoč pomaly film o 1 cm (Mal by si počuť 12-14 kliknutí). Nafoť ďalšiu fotku. A máš nafotenú druhú polku políčka. Gratulujem, úspešne si nafotil prvú rozsekanú fotku.

Teraz pretoč film na číslo 2. A môžeš nafotiť svoju druhú štrbinovú fotku.

Nafotil som pár fotiek a výsledky sú veľmi zaujímavé. Môj jediný problém je že nemám filmový skener takže sa mi nepodarilo fotky dobre digitalizovať.

A môžeš začať objavovať možnosti rozsekaných fotiek! Skús nafotiť tú istú vec ale s iného uhla alebo s iným výrazom. (dôležité je trafiť sa do tých dvoch stĺpčekov)

Skúšal som nafotiť vlak v pohybe. Myslím že výsledky sú celkom fajn.

Skúšal som tiež nafotiť tú istú vec ale naopak. Nabudúce skúsim s farebným filmom. Veľa šťastia pri vašich prvých pokusoch!

written by derte84 on 2012-03-30 in #gear #tipster #camera #diana-f #camera-modifications #photography #tipster #hacks #lomography #camera-modification #split-photography
translated by panpriatel

One Comment

  1. derte84
    derte84 ·

    Thanks for the translation!

More Interesting Articles