Vplyvné fotky: James Dean na Times Square, 1955 autor: Dennis Stock

Čo robí hollywoodsku ikonu legendárnou? Hlavné roly? Jednoznačne. Fotky? Absolútne – najmä keď sú kompozícia a nálada dokonale vystihnuté rovnako ako na tomto portréte Jamesa Deana.

obrázok z flickr.com/fla242

Dennis Stock, zakladajúci člen agentúry Magnum Photos, odfotil túto nezabudnuteľnú fotku James Dean, the rebel without a cause, pre článok do magazínu LIFE. Stretli sa v Los Angeles v roku 1951 a zoznámil ich režisér Nicholas Ray, ktorý režíroval jeden z jeho filmov.

Stock fotil Deana niekoľko krát a jeho fotky sa stali legendárnymi. Táto konkrétna fotka zvečnila Deanovu charizmu: osamotený kráča v daždi po Time Square, s rukami hlboko v tmavom kabáte, cigaretou v ústach a jeho tieň padá na zmáčanú ulicu. Atmosféra je naozaj zachytená očarujúco.

Fotka, pôvodne nazvaná On Times Square, neskôr zmenila názov na The Boulevard of Broken Dreams. Stala sa ešte viac charizmatickou a pamätnou, keď Dean náhle zomrel pri automobilovej nehode. Žil rýchlo a zomrel mladý, ale zostáva legendou vďaka svojim hereckým výkonom a fotkám ako je práve táto.

Viac o sérii článkov Vplyvné fotky sa môžete dočítať tu Influential Photographs Series. Viac o Jamesovi Deanovi, ktorý bol jedným z nás – fotografov.

bq.V sérii článkov Vplyvné fotky nie je zámerom glorifikovať či ponižovať subjekty na fotkách. Chceme poukázať na najvplyvnejšie analógové fotografie histórie. Zverejnené fotky sú považované za ikonické, pre ich kompozíciu, podstatu alebo avantgardné umelecké hodnoty.

written by basterda on 2011-12-04 in #lifestyle #iconic #black-and-white #influential-photographs-series #james-dean #dennis-stock
translated by tomasgal

More Interesting Articles