This is your last chance to pre-order your Petzval Lens and get the special aperture plates included for free! With estimated delivery in August (or even sooner), don’t miss out on securing your picture perfect portrait lens!

Have an account? Login | New to Lomography? Register | Lab | Current Site:
Little sister of my friend
Mom & Dad

Mach mit beim großen Lomography Fotowettbewerb zum Kinostart von ON THE ROAD – UNTERWEGS

Gewinne einen INTERRAIL Europatrip für zwei und 10 weitere unglaubliche Preise, inklusive unserer brandneuen Maps Kamera Edition! Am 4. Oktober läuft ON THE ROAD - UNTERWEGS, die Verfilmung des gleichnamigen Bestsellers von Jack Kerouac in den deutschen Kinos an. Zum Filmstart wollen wir von dir die schönsten Aufnahmen und Momente sehen, die du gemeinsam "On The Road" mit deinen Freunden erlebt hast.

The Dishwasher Experience

The Dishwasher LabRat - four sample rolls shot with LC-A

Richard Yelling
Star Wars : Episode 2.6 ~ Vacation of the Clones
Star Wars : Episode 2.6 ~ Vacation of the Clones
Star Wars : Episode 2.6 ~ Vacation of the Clones
Star Wars : Episode 2.6 ~ Vacation of the Clones
Star Wars : Episode 2.6 ~ Vacation of the Clones
Star Wars : Episode 2.6 ~ Vacation of the Clones
The Mask 2

DIY Rainbow Polka Dot Filters: Pot of Gold Not Included

Add some color and design to your photos with these easy-peasy, printable DIY Rainbow Polka Dot Filters. All the steps, tips, and tricks from someone who's made it to the other side of the rainbow.

Black Curtain
Yellow!
Black Curtain
Black Curtain
Black Curtain
Black Curtain

Craft Crazy: 5 Nifty DIY Tipsters for You to Try

Are you in the mood to try something crafty and creative? Why don't you try your hands on some interesting DIY projects, whether for something to jazz up your camera, make your photos more interesting, or simply do more with the materials around you!

Black Curtain

US CitySlicker sixsixty's Ultimate Lomography DIY: Develop Your Own Film: Part 1

Come with us on a journey through space and time to partake in the ultimate DIY adventure: developing your own film. In part 1 we will cover C-41 color negative and the lomo fan favorite: cross processing.

Dazzling Doubles: Mask It Up

This is my first time making a mask for my film camera. So I took out my Recesky and made a mask for a doubles project I was working on. Check out my self doubles project using a film mask and a Recesky TLR.

Doubling your Fun with Double Exposures: Master the Technique

Double exposures can create an alternate perception of reality and truly unique results. You can get amazing doubles simply by chance, but you might increase your chances of getting truly satisfying results if you plan a little bit in advance. I'll leave you with my tips for successfully creating double exposures, just after the jump!

What Lies Beneath

Renkli Kağıtlar İle Renkli Çift Pozlamalar!

Kışın çiçekleri ve mavi gökyüzünü göremiyor musun? Üzülme, işte sana renkli fotoğraflar çekmen için bir Tipster. Renkli kağıtlar kullanarak bunu başarabilirsin!

Film Kutusundan Yılbaşı Işıkları

Etrafta çok fazla film kutusu mu var? Cevabınız evetse yılbaşında evinizi aynınlatmanız için işte size bir tiyo!

Negatiflerinizi Ucuz Yoldan Dijital Ortama Aktarın!

Pencereniz var mı? Peki ya biraz bant ve bir dijital kameranız? Cevabınız olumluysa, negatiflerinizi "Getto Tarama" yöntemi ile dijital ortama aktarabilirsiniz!

Yabancıların Portreleri: Kormayın, Sadece Sorun

Fotoğrafçı olduğumuz için çevremize farklı bakıyoruz. Bizim için her şey potansiyel birer konu. Fotoğraflarımızda yer alan görüntüler zaten varlar ve onları bulmak ve fotoğraflamak bizim işimiz. Bazen potansiyel konu bir yabancıdır ve biz gidip fotoğrafını çekmeye korkarız. Eğer bu korkunun üstesinden gelmek istiyorsanız, işte size göre bir ipucu yazısı.

Kendi Lomo Tişörtünü Kendin Yap!

Dükkan'daki Lomo tişörtlerine bakıp duruyorsun; ama zar zor kazandığın piggylerini harcamak istemiyor musun? Neden kendin bi' tane yapmayasın? Nasıl Lomo tişört yapılırmış öğrenmek için okumaya devam et.

Ustaları Taklit Etmek: Henri Cartier-Bresson

Henri Cartier-Bresson "modern foto-muhabirliğin babası" olarak da tanınan Fransız bir fotoğrafçı. Ayrıca, sokak fotoğrafçılığının öncülerinden oldu. Bu usta fotoğrafçının tekniklerinden bir kısmını öğrenin.