Have an account? Login | New to Lomography? Register | Lab | Current Site:

Dr. Lab Experiment One: Do the Dishwasher

Meet Dr. Lab aka hti. Straight from the HQ Lomography Archive where he has been whipping up some weird and wonderful experiments just for you. Many thanks Dr. Lab for sharing your laboratory experience, secret techniques and analogue passion in the first of his special edition Film Freak Tipsters. Now come on everyone and do the dishwasher!

Biber Gazının Faydalarını 35mm Film İle Gör!

Haziranın sonunda akşam üstü, vücudumdaki biber gazının gitmesiyle beni üzüntü tutunca aklıma şöyle bir şey geldi: Tencere sesleri eşliğinde biber gazını sıktım plastik bardağa, üstüne de su. Kodak 200 asa 35mm filmi de içine attım mı geriye sadece sonuçları görmek kaldı. Yani en heyecanlı kısmı.

Güvercinlerin Yardımı ile Erken Hava Fotoğrafçılığı

İnsan, şehir ve manzaranın fotoğraflarını çekmeyi başaramadan önce, hava fotoğrafçılığı sıcak hava balonları veya kamera ile donatılmış güvercinler yoluyla yapıldı. Evet , kuşların yardımı ile fotoğrafçılık yeni bir fikir değil, böylece onun atlamadan sonraki ilk günleri hakkında daha fazla şey öğren.

Let's 'Cook' the Film: The Recipe of Film Soup!

The idea of film soup, is to allow the film to have chemical interaction with the 'soup', and produce the unexpectedly extraordinary effect for your Lomographs. Since the first film soup ever been 'served', every Lomographer has eagerly recorded down their own recipe and review. In this article, I would like to share my experience with my own secret recipe!

Evde Pişmiş Film

Filmlerini ısıt ve biraz çırpılmış krema ekle!

World War I Photos Lost & Found in Vintage Camera

It was a lucky day for antiquing for analogue photographer Anton Orlov. Not only did he score the stereoscopic 1901 Jumelle Bellieni camera, he also stumbled upon some century-old slides which turned out to be photos of World War I France tucked away inside it!

What's Neil Gaiman Doing at Lomography HQ?

It started with a whisper and then grew to a buzz at Lomography HQ. What was Neil Gaiman doing here and could we get an autograph?

Pera Müzesi’nden Genç Lomography Kareleri

Pera Eğitim ve Lomography Türkiye işbirliği ile düzenlenen "Pera Müzesi'nden Genç Lomography Kareleri" atölyesi Eylül ayı boyunca her cumartesi Pera Müzesi'ndeydi.

Filminizi Mikrodalgada Kurutun

Filminizi yıkarken en fazla vakit alan aşama kurutma aşamasıdır. Neden filminizi mikrodalgaya koyup 2 dakikada kurutamayasınız ki?

Lomography Actionsampler - Staff Review

The Actionsampler is a lightweight, plastic camera that takes a series of four images in one print.

Tipsters of the Week

For every lomographer who has been looking for tips to make their analogue life easier and more fun, the Magazine has lots of tipsters to use as reference. The past week's featured tipsters may be useful to you if you want to either start shooting with an SLR camera, or trick your friends with a cool La Sardina design. If you're curious, read on to find out what they're all about!

Ten Famous Art Heists in History

History has seen many great artists produce exceptional works of art which eventually became targets of daring thieves many years later. While you're on the look-out for clues to break the lock of Lomography's latest challenge, we bring you stories about some of the biggest art heists in history, orchestrated by some of the craziest and even most clever minds with their eyes on the prize!

Rembrandt ve Çağdaşları

Bu kış oldukça önemli sergilere ev sahipliği yaptı İstanbul. Salvador Dali, Van Gogh derken şimdi de Rembrandt ve Çağdaşları…

Van Gogh // Alive

“Başlangıç muhtemelen her şeyden daha zordur, ama dayanın, her şey sonunda iyi olacak.”

Eski Eşya Pazarı // Bomonti

Eskilerle aran nasıldır? Mesela eski şarkılarla, kitaplarla, kartpostallar ya da ayakkabılarla… Eski fotoğraflar var bir de! Eski olması, aslında senin de eskidiğin anlamına gelen fotoğraflar ile aran nasıldır? Ya da yaşın 6 iken çok severek bindiğin salıncağa 60 yaşına geldiğinde sadece uzaktan mı bakarsın? Sallanırken yüzüne vurmasından heyecan duyduğun rüzgârın, artık yalnızca arabanın camından girmesine aldırmaz mısın? Peki, sen hiç eskir misin?

Bir Video Tipster'ı: Film Deliklerini Taramak

Eğer daha önce 35mm filmi pozlanmış delikleri ile taramaya çalıştıysanız, bunun ne kadar zahmetli olduğunu da biliyorsunuzdur. Bu video, bunları nasıl düzgün şekilde tarayabileceğinizi gösterecek.

Kahve ile ışık şızıntısı yarat!

Işık sızıntıları yaratmak için artık kameranı açmaya gerek yok: filmini kahve banyosu yapın! Bu tekniği farklı filmlerle test ettim. Önce iki tane renkli film ile denedim ve ondan sonra sonucu merak ettiğim için siyah/beyaz film kullandım.

Baharatla Van Gogh Sanatı

Fotoğrafçı Kelly McCollam projelerinden birinde Van Gogh'un işlerinden ilham aldı. Farklı türlerden baharatları kullanarak Van Gogh'un resimlerini yeniden yarattı.

Kalp Şeklinde Film Maskesi

Fotoğraflarınıza biraz aşk katmak ister misiniz? Sevdiğiniz her şeyi hoş bir tarzda çerçevelemek için bu harika kalp şeklindeki maskeyi kesin. Bu hemen hemen bütün fotoğraf makinalarında çalışan basit bir yöntem!

Tren penceresinden uzun pozlamalar

İşte bir Diana F+ (ya da uzun pozlama yapmanıza olanak sağlayan başka bir fotoğraf makinası) ile trenle yolculuk yaparken hatırlamanız için küçük bir tüyo. Birkaç saniye boyunca deklanşöre basmayı unutmayın!

Dörtlü Çılgınlık: Actionsampler'ınızla Çılgın Zamanlar

İşte size süper hızlı ve süper eğlenceli Actionsampler'ınız için hızlı ve basit bir tüyo. Tüyom hakkında öğrenmek için okuyun.

Lomography Orca 110 Cep Film – El Yapımı Film Sayacı

Lomography Orca 110 Cep Film’in arka kapak kağıdı yok. Yani çektiğin kareleri sayman gerekiyor. Bunun için en güzel yol kendine yapacağın bir sayaçla kaç tane çektiğini takip etmek. Böylece boşa kare geçirmeyeceksin!

Lomography Orca 110 Cep Filmi – DigitaLIZA 35mm ile Tarama

Tek ihtiyacın olan eldivenler ve 35mm DigitaLIZA tarama maskesi, sonra 2 110 Film şeridini bir anda tarayabilirsin!

Fisheye Baby'mle Ben: Bastian

Fisheye Baby 110 gibi Bastian da dünyayı gezmekten zevk alıyor bu yüzden ikili eşi benzeri görülmemiş bir dostluk yaşıyorlar !

Siyah Beyaz'a Renk Katmak: Farklı Bir X-Pro Türü

Filmi yıkatırken yaşadığım bir yanlışlık sonucu ilginç bir tür X-Pro keşfettim. Bu mutluluk veren kaza hakkında daha çok şey okumak için devam et!

Enerji içeceğiyle fotoğraflarınıza renk katın!

Fotoğraflarınızın sıradan olmasını istemiyor musunuz? Yeni bir şeyler mi keşfetmek istiyorsunuz? O halde en yakın marketten enerji içeceğinizi alın ve fotoğraflarınıza şirinler mavisinde benekcikler katın!

Barry Rust: Creating Beautiful Music Out of Tins and Boxes

What do you do to an empty box or tin? Do you turn it into a vase? A place to put your knick-knacks in? How about into a musical instrument? Take look at what Brooklyn-based artist Barry Rust does to his collection, after the jump!

Russia + Colombia

Pera Müzesi’nden Genç Lomography Kareleri

Pera Eğitim, 1 – 29 Eylül 2012 tarihleri arasında Lomography işbirliği ile, Pera Müzesi’ndeki Deneyimin Ötesi: Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğrenci Projeleri sergisi kapsamında “Pera Müzesi’nden Genç Lomography Kareleri” adlı bir atölye düzenliyor.

Kafanıza Göre Tarayın

Eğer film maskesiyle filmlerinizi tarayabileceğiniz bir tarayıcı almaya paranız yetmiyorsa bunu deneyebilirsiniz, tüm filmler için ucuz bir film tarayıcı. Denemesi kolay ve yapması zararsız. Sadece aşağıdaki birkaç adımı takip edin ve negatifinizi dijitalleştirin. Başkaları bu konu hakkında yazmış olabilir fakat ben kendi yolumu anlatmak istiyorum. Farklı insanların farklı yolları vardır!

Filmin Ustaları: David Houston

Filmlerin Ustaları adlı bu yeni mini serimizde, sende hepimizin sevdiği fotoğrafik emülsiyonların geçmişini araştırırken bize katıl. İlk kısımda, en popüler film formatlarından biri olan rol filmin yaratılmasına neden olan olayları öğren.

Filmin Ustaları: Thomas Edison ve William Dickson

Filmin Ustaları'nın bu bölümünde hemen hemen en bilinen ve en yaygın film formatı olan 35 mm filmin izlerini takip edeceğiz. 35 mm filmin ilk zamanlarını ve göz kamaştırıcı anlarını öğrenmek için aşağı zıpla!

110 Filmin Yokoluşu ve Geri Dönüşü

Biliyoruz ki dijital dünya, kameralarının küçüklüğünü, inceliği ve kompaktlığıyla övünüyor. Ama biz lomograficiler geçmiş yıllarda yapılmış 110 formatlı kameraların etkisiyle zaten bu küçüklüğe alışkınız. 110 film ve kameralar hakkında daha çok şey okumak ve Lomography'nin son sürprizlerini öğrenmek için aşağı zıpla!

Bike Shop